Jestem lekarzem

dlaczego EUS?

Obecnie badanie EUS jest najdokładniejszą metodą diagnostyki zmian w trzustce z czułością i swoistością sięgającą ponad 95% (dla porównania te parametry dla badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, przy zmianach mniejszych niż 20mm to ok. 70-80%). EUS jest praktycznie jedyną metodą diagnostyczną dającą możliwość wykluczenia obecności zmian ogniskowych w trzustce. Ważną cechą biopsji wykonywanej w trakcie EUS jest możliwość uzyskania nie tylko prepratów cytologicznych, lecz również histologicznych. Fakt ten jest kluczowy w przypadku konieczności wykonania dokładniejszych badań immunohistochemicznych z uzyskanego materiału. Endosonografia jest ponadto najdokładniejszą metodą wykorzystywaną w poszukiwaniu złogów dróg żółciowych mniejszych niż 5mm.

nasze pracownie:

W wykorzystywanych przez nas pracowniach używamy ultrasonografów marki Hitachi z opcją elastografii, systemów endoskopowych i endosonografów zabiegowych marki Pentax. Do przeprowadzenia zabiegów i biopsji używamy specjalistycznych igieł cytologicznych i histologicznych marki Olympus i Boston Scientific, a także akcesoriów endoskopowych firm Cook i EndoFlex.

W związku z faktem wykorzystania do badania klinicznego, oddzielnego ultrasonografu wysokiej klasy jesteśmy w stanie dokładnie ocenić przepływy w opcjach dopplera mocy, dopplera kolorowego, dopplera spektralnego, a także z wykorzystaniem bardzo czułej opcji przepływów Fine Flow. Ocena elastograficzna pozwala nam ocenić twardość zmiany oraz w porównaniu z obrazem 2D USG ocenić możliwość desmoplazji w obrębie otaczających tkanek.

Wskazania:

wskazania do badania

Wskazana do przeprowadzenia EUS można podzielić na diagnostyczne i terapeutyczne:

DIAGNOSTYCZNE TERAPEUTYCZNE
diagnostyka zmian nowotworowych narządów w zasięgu badania neuroliza splotu trzewnego
obserwacja w kierunku kamicy przewodów żółciowych drenaże torbieli trzustki z założeniem stentów (zamiast operacji met. Jurasza)
pobranie materiału cytologicznego i histopatologicznego z uwidocznionych zmian (z możliwością oznaczeń immunohistochemicznych) embolizacja żylaków dna żołądka z użyciem stentów wewnątrznaczyniowych
diagnostyka miąższu trzustki przy podejrzeniu zapalenia przewlekłego drenaże wewnętrzne dróg żółciowych i trzustkowych pod kontrolą USG
ocena zaawansowania procesu nowotworowego - naciekanie innych narządów i struktur, zajęcie węzłów chłonnych i naczyń hybrydowe zabiegi (EUS + ECPW) protezowania dróg żółciowych i trzustkowych metodą rendez-vous

jak skierować:

Prosimy o wystawienie skierowania do Szpitala i Oddziału jak powyżej, przy czym ze względów technicznych badania diagnostyczne oraz biopsje wykonujemy w SPZOZ w Augustowie, natomiast zabiegi terapeutyczne w SzW w Suwałkach.

W przypadku silnego podejrzenia choroby nowotworowej wskazane jest posiadanie przez pacjenta karty DiLO (np. podejrzenie nowotworu złośliwego z AOS lub POZ) - nie jest to jednak warunkiem koniecznym do przeprowadzania diagnostyki.

Termin przeprowadzenia zabiegu/badania standardowo nie przekracza 10 dni od zgłoszenia.

Termin badania prosimy ustalać telefonicznie lub mailowo.

jak przygotować pacjenta

Kwalifikacja pacjenta oraz przeciwskazania do badania są podobne jak do innych procedur endoskopowych - decyduje stan ogólny pacjenta oraz choroby towarzyszące. Ważne, aby w przypadku stosowania leków wpływających na krzepnięcie krwi, odpowiednio przed zabiegiem zmodyfikować leczenie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia krwawienia w przypadku biopsji.

W Oddziale pacjent powinien stawić się na czczo, z kompletem poprzedniej dokumentacji medycznej, a w szczególności z wynikami dotychczas przeprowadzonej diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej.

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt.

kontakt

zgłoszenia na badanie należy dokonywać telefonicznie:
+48 602 288 666
lub mailowo:
drtynecki@gmail.com

siedziba:

SONOMED

Wojciech Tynecki
ul.Minkiewicza 18
16-400 Suwałki
NIP 844-222-95-48