Jestem pacjentem

czym jest EUS

Ultrasonografia endoskopowa (EUS, endosonografia) to metoda badania przewodu pokarmowego łącząca ocenę endoskopową (kamerą) i ultrasonograficzną. Za pomocą specjalnego endoskopu wyposażonego w głowicę USG wykonuje się badanie wnętrza przewodu pokarmowego, jego ścian i sąsiadujących narządów, uzyskując obrazy wysokiej jakości. EUS umożliwia obrazowanie ściany przewodu pokarmowego inarządów przylegających do przełyku, żołądka, dwunastnicy, m.in:

Podczas badania można wykonać również zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne, takie jak drenaż torbieli trzustki, terapia żylaków dna żołądka, neuroliza splotu trzewnego czy biopsja zmian widocznych w zasięgu badania.

Obecnie badanie EUS jest najdokładniejszą metodą diagnostyki zmian w trzustce z czułością i swoistością sięgającą ponad 95% (dla porównania te parametry dla badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, przy zmianach mniejszych niż 20mm to ok. 70-80%).

EUS jest praktycznie jedyną metodą diagnostyczną dającą możliwość wykluczenia obecności zmian ogniskowych w trzustce.
Badanie EUS jest ponadto najdokładniejszą metodą wykorzystywaną w poszukiwaniu złogów dróg żółciowych mniejszych niż 5mm.

przygotowanie do badania

Na badanie należy zgłosić się na czczo(co najmniej 6 godzin bez jedzenia, 2-3 godziny bez klarownych płynów), należy posiadać przy sobie całą poprzednią dokumentację medyczną, a w szczególności wyniki i opisy badań obrazowych stwierdzających/sugerujących patologię.

Badania wykonywane są zazwyczaj w warunkach hospitalizacji jednodniowej, dlatego należy posiadać ze sobą skierowanie do szpitala, piżamę/dres oraz obuwie (np. klapki).

Warto posiadać przy sobie listę przyjmowanych leków, a jeżeli wśród nich występują leki wpływające na krzepliwość krwi, należy temat odpowiedniego przygotowania omówić z lekarzem kierującym, lub lekarzem wykonującym badania(zakładka kontakt).

przebieg badania

Badanie przeprowadzane jest na specjalnej leżance, u osoby leżącej na lewym boku (podobnie jak w przypadku gastroskopii) Przy użyciu specjalnego aerozolu pacjentowi znieczulona zostaje tylna ściana gardła, następnie dożylnie podany zostaje środek działający nasennie (pacjent często nie pamięta badania). Lekarz przez usta wprowadza aparat, następnie po dojściu do żołądka/dwunastnicy dokonuje oceny ultrasonograficznej otaczających narządów, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości możliwe jest wprowadzenie specjalnej igły oraz pobranie materiału do badania mikroskopowego. Po zakończeniu oceny, aparat zostaje wycofany z przewodu pokarmowego, a pacjent pozostaje pod obserwacją w sali szpitalnej.

Należy pamiętać, że w związku z podaniem środków działających nasennie nie wolno kierować pojazdami w dniu badania.

nasze pracownie

Jako jedyna placówka prywatna w Polsce posiadamy aż trzy oddzielne zestawy do badań EUS (trzy specjalne ultrasonografy, trzy endoskopy), w tym dwa endoskopy zabiegowe oraz jeden SLIM, o mniejszej średnicy zewnętrznej.

miejsce badania

Badania komercyjne Badania w ramach NFZ

SPEC-MED

ul. Reja 39
16-400 Suwałki

Należy zgłosić się z kompletem dokumentacji, na czczo w terminie ustalonym mailowo lub telefonicznie.
Skierowanie na badania komercyjne nie jest wymagane.

SP ZOZ w Augustowie

Oddział Chirurgii Ogólnej, ul.Szpitalna 12, 16-300 Augustów

Należy zgłosić się w ustalonym terminie na czczo, o godzinie ustalonej telefonicznie lub mailowo

Radomskie Centrum Onkologii

ul. Uniwersytecka 6A, 26-600 Radom

Rejestracja Telefoniczna:
48 377 90 20
48 389 21 00
(pon. – pt. 7.30-18.00)
rejestracja@onkologiaradom.pl

Szpital Wojewódzki w Suwałkach
Oddział Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii
Pracownia Endoskopii

ul. Szpitalna 60, 16-400 Suwałki

Rejestracja telefoniczna lub e-mailowa

kontakt

zgłoszenia na badanie należy dokonywać telefonicznie:
+48 602 288 666
lub mailowo:
drtynecki@gmail.com

siedziba:

SONOMED

Wojciech Tynecki
ul.Minkiewicza 18
16-400 Suwałki
NIP 844-222-95-48